گفتگوی تیتر امروز با فرهاد ناجی طنز نویس مازندرانی

طنز تنها شکل نوشتار و یا گفتاری است که در نبود آزادی بیان قادر است بهتر از دیگر قالب‌های ادبی به مسائل مهم اجتماعی بپردازد. طنز می‌تواند خواننده یا شنونده را به تبسم یا خنده و همزمان به تفکر وا دارد. اما هدف از طنز چیست؟ آیا هر نوشته‌ خنده‌آوری را می‌توان طنز گفت؟ در ادامه آقای فرهاد ناجی طنزنویس بابلی که در چندین جشنواره سراسری طنز مکتوب مقام کسب نموده است به سوالات خبرنگار تیتر امروز پاسخ می‌دهد.

ادامه مطلب

نفر دوم نوزدهمين جشنواره مطبوعات بخش طنز مكتوب نشريات استاني سراسر كشور

در حالي جايزه نفر دوم جشنواره مطبوعات را در بخش طنز مكتوب نشريات استاني سراسر كشور دريافت مي‌كنم كه چند ماهيست دست به قلم نبرده‌ام. مي‌توان گفت ديگر نه دل و دماغي براي اين كار هست نه فرصتي و نه جايي كه بتوان انتظار چاپ آنها را در روزنامه‌اي، نشريه‌اي يا كتابي داشت. شايد گاهي، فقط گاهي براي خودم بنويسم يا نهايتا براي ماهنامه طنز و كاريكاتور بچه مشد كه به نوعي حقي بر گردن من دارد. من در شرايطي اين جايزه را دريافت كرده‌ام كه ديگر نه روزنامه‌اي مانده، نه ناشري، نه ستون طنزي و نه خيلي چيزهاي ديگر فقط علي مانده و حوضچه‌هاي نفتي‌اش و ما مانده‌ايم و يك دنيا مشكلات ريز و درشت!

اثر برگزيده اين دوره ستون ثابتي بود با عنوان "مشاوره اينجانب براي خواب‌هاي شما" كه در روزنامه اصفهان زيبا در سال 1390 منتشر مي‌شد. در اينجا مي‌توانيد قسمتي از اين مجموعه را كه براي جشنواره ارسال شده بود، دانلود نماييد.

كسب مقام اول نثر طنز در هفتمين جشنواره سراسري طنز مكتوب

 

هفتمین جشنواره طنز مکتوب برگزیدگان خود را شناخت

به گزارش روابط عمومی هفتمین جشنواره طنز مکتوب، مراسم اختتامیه این جشنواره عصر امروز با حضور راه یافتگان به مرحله نهایی و جمعی از پیشکسوتان این عرصه برگزار شد و طی آن برنامه های مختلفی از جمله شعر خوانی افراد برگزیده، اجرای نمایش صحنه ای و شعرخوانی توسط شاعر برجسته اکبر اکسیر و معرفی برگزیدگان این جشنواره صورت گرفت.

ادامه مطلب

نفر اول جشنواره داستان کوتاه یکی بود یکی نبود

بعد از مدت ها بالاخره جشنواره داستان کوتاه یکی بود یکی نبود هم به پایان رسید و اینجانب موفق شدم جزو سه برگزیده نهایی و بر اساس شواهد و قراین مقام اول این جشنواره را کسب نمایم. مدارکش هم موجوده، بگم بگم؟!!

ترشی نخوریم تو داستان کوتاه هم شاید یه چیزی بشیما!

نخستين جشنواره طنز مكتوب انار ملس در يزد به پايان رسيد

نخستين جشنواره طنز مكتوب انار ملس در شهر يزد برگزار شد و اينجانب موفق شدم در بخش داستان طنز مقام اول را كسب كنم و در بخش فيلمنامه طنز تقدير شوم. البته ناگفته نماند كه يكي از شرايط اين جشنواره اين بود كه اگر فردي در بيش از دو بخش مقامي كسب كند فقط يكي از آنها مد نظر قرار مي‌گيرد و در بخش ديگر فقط تقدير مي‌شود! خلاصه خوشحالم كه توانستم بار ديگر در جشنواره‌اي موفق باشم و به اين نتيجه برسم كه طنز را با جديت بيشتري دنبال كنم. گرچه سطح و كيفيت اين جشنواره به هيچ عنوان با سطح و كيفيت جشنواره طنز مكتوب تهران قابل مقايسه نيست ولي چون تخصص من در زمينه نثر طنز هست و اين جشنواره اين بخش را نداشت ، مي‌توان گفت محك خوبي بود كه خودم را در دو بخش ديگر يعني داستان و فيلمنامه كوتاه نيز بيازمايم. حاصل اين جشنواره دو لوح تقدير ، دويست هزار تومان پول نقد و يك سبد بزرگ انار ملس بود! (همان طور كه در تصوير زير مي‌بينيد)

كسب مقام سوم كشور در چهارمين جشنواره سراسري طنز مكتوب

چهارمين جشنواره سراسري طنز مكتوب هم به پايان رسيد. البته براي من و بعضي از دوستان به خوبي و خوشي گذشت ولي براي بعضي ديگر حال و روزي شبيه سال گذشته ما نصيبشان شد! اثر من با عنوان "پيشنهادات اينجانب" توانست به لطف خدا از بين 366 اثر ارسالي در بخش نثر طنز ، مقام سوم كشوري را كسب نمايد و دو سكه بهار آزادي و يك لوح سپاس را به خود اختصاص دهد. شايد به درستي افراد شايسته‌تري هم براي كسب اين مقام وجود داشتند ولي مي‌توان اين مسئله را به سليقه 3 داور اين بخش يعني آقايان يوسفعلي ميرشكاك ، شهرام شكيبا و حسين يعقوبي ربط داد كه هر سه بزرگوار از اساتيد بنام در عرصه طنز مي‌باشند. شايد اگر داوران عوض مي‌شدند 3 نفر اول هم به كلي تغيير مي‌كرد و شايد هم .... به هر حال از كسب اين مقام بسيار خرسندم و اميدوارم شايسته اين مقام باشم و كسب اين افتخار بتواند انگيزه لازم براي ادامه راهي كه تازه شروع كرده‌ام را ايجاد نمايد.

ادامه مطلب

چاپ كتاب "اين روشناي نزديك"

كتاب اين روشناي نزديك كه شامل منتخبي از آثار داستان نويسان و شاعران جوان ايران مي‌باشد چندي پيش در بيست و دومين نمايشگاه كتاب در غرفه انتشارات سخن گستر رونمايي شد. صفحه زير قسمت چاپ شده از بيوگرافي اينجانب مي‌باشد. همچنين درصفحه ديگر اين كتاب داستان كوتاهم به نام كُت به چاپ رسيده است.

عكسي ديگر از سومين جشنواره طنز مكتوب با حضور ابوالفضل زرويي

ایستاده از راست به چپ : مهدی تمیزی ، حدیثی قمی ، فرهاد ناجي ، مرتضی حسینی نیا ، محمد رازقی ، دکتر سید محمد علی وکیلی ، استاد مسلم طنز ایران ابوالفضل زرویی نصرآباد ، علی ظریف ، قاسم رفیعا ، مهدی مردانی ، علیرضا رضایی

نشسته از راست به چپ : محمدپور ، مصطفی حسن زاده ، اكبر نيتي ، سید امین تویسرکانی ، ظریف ، دهقان ، ارژنگ حاتمی

کسب رتبه اول کشور در بخش داستان کوتاه جشنواره مردم و رادیو با عنوان "ایران من"

درمراسم پایانی نخستین جشنواره 'ایران من' که دوشنبه شب 13 آذر ماه 96 در تالار اندیشه حوزه هنری تهران برگزار شد، معاون صدا گفت که امروز چنانچه رادیو بخواهد نقش خود را در فضای مجازی نشان دهد باید باز تعریف شود.

ادامه مطلب

مصاحبه حوزه هنري استان مازندران با اینجانب

گفت و گو با " فرهاد ناجی " طنزپرداز منتخب طنز مکتوب سال 91
 
فرهاد ناجی طنزنویس برجسته بابلی بر اساس نوشته «کی بود،کی بود،من نبودم!» رتبه نخست هفتمین دوره جشنواره سراسری طنز مکتوب را ازآن خود کرد . در پی این رخداد افتخارآفرین برای استان مازندران گفت و گویی با این نویسنده مطرح داشته ایم :
 

ادامه مطلب

نفر دوم بخش طنز مكتوب در هجدهمين جشنواره مطبوعات

هجدهمین دوره جشنواره مطبوعات و خبرگزاری‌ها برگزار شد و با اينكه براي اولين بار در اين جشنواره شركت مي‌كردم موفق شدم مقام دوم را در بخش طنز مكتوب در نشريات استاني سراسر كشور كسب نمايم. گرچه اعتقاد دارم كه طنز نويسان بسيار بهتري هم وجود داشتند و دارند كه يا در جشنواره شركت نكرده بودند يا اثرشان به خاطر محتوياتش رد شده بود. در اينجا جا دارد از مجله طنز و كاريكاتور بچه مشد و مخصوصا دوست عزيزم سامان فيروزي يك تشكر ويژه‌اي را داشته باشم چون ايشان بود كه از بنده براي اولين بار براي همكاري با اين مجله دعوت نمود و به نوعي بنده را كشف و ضبط كرد!

گپي دوستانه با "برنا نيوز" در مورد ازدواج

باشگاه جواني برنا / در راستاي ترويج فرهنگ ازدواج و به منظور تبيين اين امر خطير و از آن جا که نگاه طناز طنزپرداز چيرهايي را مي بيند که عمراً به عقل جن هم نمي رسد ،گپي کاملاً دوستانه با فرهاد ناجي از برگزيدگان چهارمين جشنواره طنز مکتوب داشتيم تا اين موضوع بيش از پيش موشکافي شده و گره از کار ازدواج جوانان گشوده شود .آنچه مي خوانيد گزيده اي از نشستي بيست و چهار ساعته در خصوص اين موضوع فوق مهم است !!!!!

ادامه مطلب

برگزيده چهارمين جشنواره طنز مكتوب

امسال هم مثل سال گذشته در رشته نثر طنز جزو نفرات برتر شناخته شدم و از من براي شركت در چهارمين جشنواره طنز مكتوب دعوت كرده‌اند. اثر اينجانب از بين 366 اثر ارسالي در بخش نثر طنز توانست به جمع 10 اثر برتر اين بخش راه پيدا كند. اگر مشكلي پيش نيايد از ساعت ۲۰ روز 22 آبان تا ساعت ۲۰ روز 24 آبان در تهران و در هتل پرشيا (پايين تر از دانشگاه اميركبير) و در ساعات زير در حوزه هنري حضور خواهم داشت. از علاقه‌مندان به طنز دعوت مي‌كنم حتماً در مراسم اختتاميه روز ۲۴ آبان ماه شركت نمايند.

تالار انديشه حوزه هنري تهران به آدرس خيابان حافظ ، نبش خيابان سميه

هفتمين دوره مسابقات كشوري رباتيك دانشگاه صنعتي نوشيرواني بابل

هفتمين دوره مسابقات كشوري رباتيك به پايان خود نزديك شد كه در اين ميان تيم چهار نفره ما از دانشگاه علوم و فنون مازندران كه براي اولين بار به طور رسمي در اين مسابقات شركت كرده بود توانست با ربات USTM در دور مقدماتي از بين 72 تيم شركت كننده از استانهاي مختلفي مثل تهران ، خراسان ، خوزستان ، اصفهان ، يزد و ... 12 ام شود. در اين مرحله 40 تيم حذف شدند و 32 تيم باقي مانده در هشت گروه چهار تيمي به رقابت پرداختند كه ما توانستيم از گروه خودمان به دور 16/1 نهايي صعود كنيم و جزو 16 ربات برتر اين مسابقات قرار بگيريم كه متأسفانه با قرعه سختي مواجه شده و با رباتي كه در دوره قبل مقام دوم كشوري را بدست آورده بود برخورد كرده و تنها با اختلاف يك امتياز نسبت به اين ربات با اين مسابقات خداحافظي كرديم.

شايان ذكر است كه تاكنون يك مثقال از طرف مسئولين دانشگاه كمك مالي و معنوي دريافت نكرديم و مي‌توان گفت به طور مستقل و با هزينه شخصي خود (هزينه ساخت ربات ، باطري ، ثبت نام و ...) كه حدود سيصد هزار تومان برآورد مي‌شود توانستيم اين موفقيت نسبتاً خوب را كسب نماييم. جا دارد در اينجا از تمام مسئولان دانشگاه مخصوصاً مدير گروه محترم ما كه براي آماده سازي ما هيچ تلاشي نكردند تشكر و قدرداني نمايم!

فرهاد ناجي برگزيده سومین جشنواره سراسري طنز مکتوب در رشته نثر طنز

سومين جشنواره سراسري طنز مکتوب 25 و 26 آبان در تالار انديشه حوزه هنري تهران برگزار شد. در يك اقدام شايسته طنزپردازان منتخب شهرستاني را در هتل پرشيا مستقر كردند تا بتوانند طي اين دو روز در بخش هاي مختلف جشنواره شركت كنند. سهم من هم از اين جشنواره دريافت لوح و يك ربع (با رب تبرك اشتباه نگريريد!) سكه بهار آزادي بود. ولي از آن مهمتر مي توان به تست انواع كباب هاي موجود در رستوران هتل اشاره نمود!!

بازتاب‌هاي شخصي!    ۱. سايت دانشگاه علوم و فنون مازندران    ۲. وبلاگ مهدي صائمي

 

مقالات دیگر...

کلا حقوقی نمی‌گیریم که بخواد محفوظ باشه، ولی شما رعایت کنید!

طراحی و اجرا "مینا وب "