گپي دوستانه با "برنا نيوز" در مورد ازدواج

باشگاه جواني برنا / در راستاي ترويج فرهنگ ازدواج و به منظور تبيين اين امر خطير و از آن جا که نگاه طناز طنزپرداز چيرهايي را مي بيند که عمراً به عقل جن هم نمي رسد ،گپي کاملاً دوستانه با فرهاد ناجي از برگزيدگان چهارمين جشنواره طنز مکتوب داشتيم تا اين موضوع بيش از پيش موشکافي شده و گره از کار ازدواج جوانان گشوده شود .آنچه مي خوانيد گزيده اي از نشستي بيست و چهار ساعته در خصوص اين موضوع فوق مهم است !!!!!

کجاي ازدواج طنز است ؟

فرهاد ناجي: ازدواج مقوله ايست كه از ابتداي آن يعني چگونگي آشنا شدن دختر و پسر ، مخالفت‌ خانواده‌هاي دو طرف ، برگزاري انواع مراسم ، ابراز احساسات در اوايل زندگي مشترك ، به وجود آمدن مشكلات مالي و عاطفي تا طلاق و طلاق كشي مي‌تواند هر يك به تنهايي موضوعات بكري براي يك اثر طنز در رابطه با ازدواج باشد و اينقدر اين موضوع جاي كار دارد كه مي‌توان يك كتاب چند جلدي براي آن نوشت! گرچه تمام مراحل اين پيوند ميمون سرشار از طنزهاي تلخ و شيرين است ولي به نظر من طنز ماجرا را بيشتر مي‌توان در مراسم مربوط به ازدواج‌ها پيدا كرد كه خدا را شكر روز به روز هم به تعداد و تنوع آن افزوده مي‌شود!

اگر بخواهيد درباره ازدواج طنز بنويسيد با چي شروع مي کنيد ؟

فرهاد ناجي: مراسم قبل و بعد از عروسي که در آن مي توان به شرح و بسط مراسم موجود پرداخت . مراسمي مثل: چايي دمكشون ، ملاقه زنون ، خاله زنكون ، گلابتون ، بنداندازون ، مِش مِشيون ، پول خرج كنون ، كباب خورون ، عقد خونون ، چشم درآرون ، حنابندون ، عروسي كنون ، حدقه برون ، مهريه خورون ، كفش اندازون ، چمدون برون ، طلاق كشون ، خاك تو سرون و تشييع كنون (و غيره ندارد چون بعد از برگزاري تمام مراسم فوق ، به علت سكته‌هاي متوالي و صدمات مالي ، جسمي و روحي كه به داماد وارد شده است ، جسد آقاي داماد جهت تشييع جنازه به بهشت زهرا انتقال يافته و در قطعه فلك زدگان به خاك سپرده مي‌شود!)

چرا ازدواج جون مي ده براي طنز نوشتن؟

فرهاد ناجي : چون چه بخواهيم و چه نخواهيم موضوع ازدواج و اتفاقات قبل و بعد از آن در طول زندگي همه انسان‌ها به وقوع مي‌پيوندد. پيوند دو نفر با افكار و عقايد مختلف باعث تضاد و تقابل بين دو طرف مي‌گردد كه مسائل پيش آمده را مي‌توان با زبان طنز بيان كرد. البته اگر طنز نوشته شده سطحي باشد فقط مخاطبش را مي‌خنداند ولي اگر طنز واقعي باشد علاوه بر خنداندن مخاطب ، وي را به تفكر و بازبيني در افكار و رفتار خودش دعوت مي‌كند كه اين مسئله در ايران كاربردي ندارد!

ازدواج به سبک ايراني ؟

فرهاد ناجي: يعني برگزاري بيست ، سي تا مراسم مختلف و صرف هزينه‌هاي هنگفت و تهيه انواع غذا ، ميوه ، شيريني ، كيك و ... براي فرستادن‌شان به درون عضو بي‌هنرِ پيچ پيچِ فك و فاميل و دوست و آشنا براي از حدقه در آوردن چشمان افراد و كم نياوردن جلوي اين و آن !

اگر بخواهيد روز عروسي را در يک جمله توصيف کنيد چي مي گيد؟

فرهاد ناجي: روزي كه داماد هنوز گرم است و متوجه نيست چه بلايي به سرش آمده!

عروس طنز تر است يا داماد؟ چرا؟

فرهاد ناجي: چيزي كه عيان است چه حاجت به بيان است! خوب مسلم است عروس ، چون اكثر مراسم و موضوعات حول محور عروس مي‌چرخد و داماد فقط نظاره‌گر و مدير مالي ماجراهاست!

طنزترين مراسم مربوط به ازدواج از خواستگاري تا پاتختي؟

فرهاد ناجي: عقدكنون ، چون در اين مراسم بعد از خريد لوازم اوليه ، ثانويه ، ... و آخريه ، يك سفره حداقل 12 متري پهن مي‌كنند و تمام لوازم خريداري شده از قبيل آينه شمعدون حداقل نقره ، كيك 14 طبقه به نيت 14 معصوم ، كندوي عسل با محتويات داخليش ، تخم شترمرغ ترجيحاً 3 زرده براي تركاندن چشم حسودان بعد از مراسم ، كله قند هم قد عروس و داماد ، نان سنگك لواش بربري تافتون و باگت در رنگ‌ها و طعم‌هاي مختلف ، گردو بادام فندق پسته و ... يك گوني ، اسپند رنگي جهت كور كردن تمام حضار داخلي و خارجي يك فرغون و ... را روي آن مي‌چينند. سپس عروس و داماد جهت انجام مراسم عقد خونون سر سفره مي‌نشينند. براي گرفتن بله از عروس خانم ، داماد مجبور است سند منگوله دار يا زنگوله دار خانه‌اي ، زميني ، ماشيني ، چيزي را به عنوان زير و رو لفظي به عروس خانم بدهد تا وسط آن همه مهمان حفظ آبرو كند! بعد از دادن زير و رو لفظي عاقد در حضور حدود هزار شاهد از عروس و داماد تا مي‌تواند امضاء مي‌گيرد تا بعداً نتوانند زيرش بزنند! بعد از اينكه كار از كار گذشت ، شاهدان اين پيوند ميمون براي حفظ آبرو تا مي‌توانند زنگوله و منگوله‌هاي طلا روي سر و صورت و دست و پاي عروس خانم آويزان مي‌كنند!

ازدواج از نگاه يک طنز پرداز ؟

فرهاد ناجي: سوژ‌ه‌ي بي پايان!

نظرات (0)

هنوز نظری ارسال نشده است

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. Posting comment as a guest.
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت

کلا حقوقی نمی‌گیریم که بخواد محفوظ باشه، ولی شما رعایت کنید!

طراحی و اجرا "مینا وب "